2023-02-15

Wymiana starych blatów na kamienne, co warto wiedzieć.

Jakiś czas temu pisaliśmy tutaj o połączeniu kamienia naturalnego i mebli ze sklepu.

Bywa, że sytuacja jest nieco inna i mamy mebel, który bardzo lubimy, ale blat z biegiem czasu nie nadaje się do użytkowania, a jego walory wizualne mają się jeszcze gorzej. To może być rodzinna pamiątka: stół kuchenny, czy stół do salonu, a może inny mniej typowy antyk, który dawniej stał w łazience i czy innym wnętrzu. Może to być też fragment zabudowy, w którym wymiana blatu kuchennego będzie nieunikniona.

Szkoda nam wtedy rozstawać się z przeszłością i oczywiście są do tego podstawy.

W naszej pracowni, co jakiś czas pojawia się ktoś, kto ma właśnie zbliżone powody i zleca nam określone zadania. Są to przykładowo wymiana blatu w kuchni na kamienne w stylu vintage, wymiana z drewnianego na granitowy blat w przypadku stołu, czy położenie blatów z kamienia na antyki w łazience.

Na zdjęciach poniżej stół, który wyposażyliśmy w nowy blat z granitu onyks. Wymiana blatu w stole na kamienny, to dobry pomysł. Blat kamienny do kuchni nie koniecznie musi oznaczać miejsce do gotowania czy krojenia. To może być śliczny stół z blatem z granitu jak na zdjęciu poniżej.

wymiana blatów

wymiana blatu w kuchni

 

Pierwsze skojarzenie z blatami z kamienia to meble kuchenne na wymiar i blaty z konglomeratu, czy blaty z granitu, ale jak widać, jesteśmy bardzo kreatywni w użytkowaniu materiałów, które ofiarowała nam natura. Stoły z kamienia to piękne i trwałe meble na wiele lat. A taka zmiana blatu w kuchni czy jadalni powinna spodobać się każdemu wielbicielowi natury. Stoły z kamienia naturalnego to po prostu meble wyjątkowe.

Czy lepszy będzie kamienny, czy drewniany blat łazienkowy?

To pytanie warto sobie zadać przed montażem zabudowy w łazience, ale jeżeli jesteśmy w trakcie zmian, to należy przemyśleć wybór, jeżeli chcemy mieć spokój na dłuższy czas. W zwykłym budownictwie drewno, materiały drewnopodobne, czy płyty kartonowo-gipsowe są rozwiązaniami popularnymi, aczkolwiek naszym zdaniem ryzykownymi.

Kamienne blatów łazienkowe będą lepszą opcją do wnętrza, gdzie jest dużo wilgoci, chemii i innych substancji, które mają aktywne właściwości chemiczne. Blaty z drewna, forniru itp. będą wrażliwe także na światło. To bardzo mocne w mniejszych pomieszczeniach, może z czasem, zmienić ich kolor na nieco wypłowiały i mało efektowny.

Jest jeszcze jeden aspekt, a mianowicie zdrowie. Tam, gdzie pojawia się dużo niechcianej wilgoci, istnieje ryzyko zagrzybienia ścian i powierzchni, które są mniej widoczne. A taki stan rzeczy nie służy żadnemu domownikowi. Z naturalnych blatów podumywalkowych pochodzących od drewna chyba tylko bambus ma wysoką odporność na wilgoć.

Zatem decydując się na wymianę, warto przyjrzeć się i przeliczyć koszt zmiany na blaty łazienkowe z kamienia naturalnego.

blaty kamienne do łazienki

My polecamy opcje:

  • blaty łazienkowe z trawertynu
  • granitowe blaty łazienkowe
  • blaty łazienkowe z trawertynu
  • blaty podumywalkowe z piaskowca 
  • blaty łazienkowe z marmuru

Niezależnie od tego, jaki mebel czy meble chcesz odrestaurować i spodobały Ci się rozwiązania związane z elementami z kamienia naturalnego, dopytaj nas o szczegóły, możliwości i najlepsze opcje. Opowiedz nam o swoim wnętrzu, a wcześniej zajrzyj do naszego wzornika online i daj nam znać, które z kamieni przypadły Ci do gustu.

Z takich bardzo pozytywnych informacji to podkreślamy, że jeżeli wyposażysz swoje meble w nowe blaty z kamienia, to inwestycja ta poza tym, że doda świeżości i będzie ekscytować gości, to mamy spokój na wiele, a nawet setki lat.