2023-10-27

Marmur – sprawdzony kamień naturalny do wnętrz

Marmur to znana od wieków skała o niezwykłym wyglądzie, wykorzystywana w budownictwie, dekoracji wnętrz i rzeźbie. Jego różnorodność barwy, szczególna struktura oraz trwałość sprawiła, że stał się jednym z najbardziej pożądanych materiałów w zakładach kamieniarskich. Dziś nadal jest uważany za produkt luksusowy i stosowany głównie jako surowiec do produkcji elementów wnętrz. Kto nie słyszał o blatach marmurowych czy posadzkach marmuowych.

Czy marmur to wapień?

Wiele osób uważa, że marmur to wapień, jednak nie jest to do końca prawdą. Różnią się one przede wszystkim genezą. Wapień powstaje na skutek osadzania się materiału, natomiast marmur tworzy się na skutek przeobrażenia pod wpływem skomplikowanych procesów chemicznych i fizycznych, którym towarzyszą bardzo wysoka temperatura i bardzo duże ciśnienie. Dlaczego zatem marmur jest często mylony z wapieniem? Odpowiedź jest prosta. Marmur powstaje właśnie z przeobrażenia... wapienia. Proces ten może trwać wiele milionów lat. „Gotowa” skała składa się z krystalicznego kalcytu lub dolomitu, a także aragonitu i chlorytu (w zależności od warunków geologicznych obszaru). Wersja z dolomitu jest dużo rzadszą odmianą marmuru. Co ciekawe jest ona wykorzystywana do produkcji... tabletek z magnezem.

 Wapień

Marmur 


Skąd się biorą różne barwy marmuru?

Kalcyt nadaje marmurowi jego charakterystyczną białą barwę, ale różnorodność kolorów wynika z obecności różnych zanieczyszczeń. Na przykład obecność tlenku żelaza może nadać marmurowi odcienie różu, czerwieni lub brązu, a domieszki organicznych związków chemicznych sprawią, że marmur będzie miał charakterystyczne smugi i wzory, tzw. efekt marmurkowania. 


Gdzie występuje marmur?


Najwięcej osób kojarzy marmur z Włochami, Grecją, Turcją i Hiszpanią. I bardzo słusznie. To właśnie tam wydobywa się najwięcej marmuru. W Polsce również występują złoża tego kamienia naturalnego, głównie na terenie Sudetów. Marmur o różnej jakości i kolorach można znaleźć na Dolnym Śląsku oraz w okolicach Sławy. 

Kamieniołom marmuru w Toskanii


Marmur na zewnątrz budynków.


Marmur jest pięknym i trwałym kamieniem naturalnym, jednak nie jest najlepszym wyborem do zastosowań na zewnątrz budynków, szczególnie w miejscach o trudnych warunkach atmosferycznych. Skała ta jest wrażliwa na działanie czynników atmosferycznych, promieniowanie UV i zanieczyszczenia powietrza. W wyniku tego może ulec erozji, przebarwieniom i uszkodzeniom. Stąd np. schody z marmuru wewnętrzne (apartament, pokój), czy stopnie marmurowe na schody we wnątrz budynku, to sporo lepsza inwestyacja, niż na zewnątrz.

Marmurowy blat kuchenny?

Choć zdarza się, że ze względu na swoją estetykę marmur jest wybierany jako materiał do produkcji blatów kuchennych, to nie jest to najlepszy wybór dla osób, które dużo gotują i pracują w kuchni. Marmur jest podatny na plamy i rysy, zwłaszcza w przypadku kontaktu z kwasami, takimi jak sok z cytryny czy ocet. Konieczność regularnego uszczelniania marmurowego blatu może być uciążliwa, dlatego warto się poważnie zastanowić przed podjęciem decyzji. 


Marmur w Twoim mieszkaniu


Do czego więc będzie się najlepiej nadawał marmur? Ze względu na swoje niezwykłe walory wizualne, idealnie sprawdzi się jako materiał do wykańczania wnętrz. Doskonale komponuje się z innymi materiałami, takimi jak szkło, drewno czy metale szlachetne, tworząc luksusową i harmonijną aranżację. Marmur można wykorzystać jako materiał do blatu łazienkowego, schodów wewnętrznych, podłóg, a także kominków i innych elementów dekoracji wnętrz.


Jaka jest cena marmurowych blatów łazienkowych?

Zastanawiasz się, ile może kosztować marmurowy blat łazienkowy, parapet wewnętrzny z marmuru czy schody wewnętrzne z marmuru? Nasza firma kamieniarska „Jaskiniowiec” przychodzi Ci z pomocą. W zależności od rodzaju marmuru, jego barwy, może się ona wahać w granicach od 500 do 4000 zł za 1 metr kwadratowy (blat o grubości 2 lub 3 cm)
Poniżej przedstawiamy niektóre warianty marmuru dostępne w naszej firmie kamieniarskiej „Jaskiniowiec”. 

  • Rosso Verona Marmur
  • Rosso Alicante Marmur
  • Rain Forest Green Marmur
  • Nero Marquina Marmur
  • Monte Matro Marmur
  • Gialo Atlantide Marmur
  • Emperador Dark Marmur
  • Crema Marfil Marmur

Więcej znajdziesz tutaj: wzornik marmurów. Oczywiście nasza oferta jest coraz więszka i warto pojawić się w naszej siedzibie w Bielsku-Białej, żeby ujrzeć aktualnie dostępne opcje na własne oczy.

Bez problemu wykonamy z nich dla Ciebie marmurowe schody wewnętrzneblat łazienkowy z marmurumarmurowy parapet wewnętrznykominek z marmurupodłogę z marmuru i wiele innych aranżacji.

Inwestycja w wykończenia wnętrz marmurem to inwestycja na przyszłość. Marmur utrzymuje swoją wartość i może zyskać na wartości z upływem czasu. Jeśli marzysz o pięknych, luksusowych i trwałych wnętrzach, koniecznie postaw na właśnie na ten kamień naturalny. W przypadku problemów z wyborem najlepszego marmuru do Twojego wnętrza zachęcamy do kontaktu z naszymi konsultantami.

 

Poniżej nasze przykładowe prace z wykorzystaniem marmuru:

Kamienne schody wewnętrzne z marmuru Breccia Sarda. Zlecenie zostało wykonane w Czechowicach-Dziedzicach.

Schody marmurowe z Orobico Grigio w połączeniu ze spiekiem kwarcowym Pietra Grey (prace miały miejsce w Nowej Wsi w pobliżu Kęt).