2023-12-14

Czy kamień naturalny we wnętrzu jest zdrowy dla mieszkańców?

W ostatnim czasie rośnie świadomość społeczeństwa dotycząca wpływu otoczenia na nasze zdrowie i samopoczucie. Kamień naturalny jest powszechnie uważany za bezpieczny i trwały materiał do stosowania we wnętrzach. Wybierając taki kamień do swojego mieszkania, warto jednak postawić na firmę kamieniarską, która zwraca uwagę na jakość i pochodzenie sprowadzanych skał, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń.

 


Dzięki swojej atrakcyjności, trwałości i łatwości w pielęgnacji kamień naturalny od lat jest używany do aranżacji pomieszczeń. Jednak przy wyborze kamienia naturalnego do wnętrza należy pamiętać, aby korzystać z usług jedynie sprawdzonych producentów. Kamień naturalny (taki jak: granit, marmur, piaskowiec, onyks i trawertyn) nie tylko wpływa na estetykę, ale nawet na jakość powietrza w pomieszczeniu. Na przykład blat kuchenny z granitu jest odporny na alergeny i łatwy do utrzymania w czystości, co przekłada się na wysoką jakość powietrza we wnętrzu. Pod względem higieny, kamień naturalny, taki jak granit, w przeciwieństwie do niektórych sztucznych materiałów, jest całkowicie bezpieczny dla alergików i małych dzieci, ponieważ nie sprzyja środowisku, w którym rozwija się pleśń i alergeny. Jego gładka powierzchnia ułatwia utrzymanie czystości, co przekłada się na zdrowe warunki życia.

 


Warto jednak podkreślić, że pewne obawy dotyczące bezpieczeństwa powstrzymują nas przed wybraniem kamienia naturalnego np. na kamienne blaty do łazienki. Na przykład marmur może zawierać śladowe ilości radonu. Radon jest to gaz radioaktywny, który występuje naturalnie. Długotrwałe narażenie na ten gaz może być szkodliwe dla naszego zdrowia, jednak w niewielkich ilościach jest on całkowicie niegroźny.
Porowatość niektórych skał naturalnych, np. trawertynu, może sprzyjać osiadaniu się kurzu i alergenów, jednak można temu zapobiec przez systematyczną pielęgnację, jednocześnie chroniąc domowników przed szkodliwymi dla zdrowia alergenami.


Jeśli zdecydujesz się na wybór trawertynu do wnętrza, pamiętaj, że może on ulegać erozji w wyniku kontaktu z bardzo silnymi środkami czyszczącymi, dlatego lepiej jest używać tych ekologicznych, które zwykle są łagodniejsze. Unikniesz wtedy uszkodzeń i ewentualnej emisji szkodliwych dla zdrowia gazów.


Dzięki odpowiednim zabezpieczeniom, zachowanym standardom jakości, zastosowanym środkom ostrożności i regularnym testom firma Jaskiniowiec minimalizuje ryzyko związane z emisją gazów, takich jak radon. Dlatego proponowane przez nas kamienie naturalne we wnętrzu, np. w postaci blatów kuchennych z granitu, są zdrowe dla mieszkańców, stanowiąc piękny, trwały i bezpieczny element wykończenia.

 

W przypadku wątpliwości, jaki kamień naturalny wybrać zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami.