Cokoły i lamperie
Polerowane płaszczyzny elementów zapewniają utrzymanie wnętrz w nie nagannej czystości, nie brudzą się, są odporne na zarysowania, zapewniają wygodne wykończenie wnętrz, przyziemi i elewacji.
Co to jest lamperia z kamienia?
Lamperia z kamienia to okładzina, która może dekorować ścianę, lub inną powierzchnię płaską wewnątrz lub na zewnątrz. Dawniej najczęściej była stosowana w korytarzach, przedpokojach, kuchni, salonie, czy pokoju dziecięcym, lub łazience. Bywa oddzielona ozdobnikiem np. listwą, żeby dodać wnętrzu ciekawych proporcji.
Lamperia na klatce schodowej poza aspektem wizualnym to także sprytny sposób na czyste i zadbane ściany. Designerska lamperia znów staje się hitem, jako kreatywna idea na wykończanie wnętrz. Długimi latami była kojarzona z czasami PRL, ale jak to z modą bywa wszystko, wraca. Lamperia na klatce schodowej w domu czy w bloku, którą wykonano z kamienia naturalnego, będzie bardzo trwała i odporna na ścieranie, co jest dodatkowym atutem w przypadku nowoczesnej architektury. Kamienna lamperia na ścianie to także świetne rozwiązanie tam, gdzie pojawia się dużo osób np. w ośrodkach zdrowia, w urzędach, czy instytucjach publicznych oraz kościołach.
Obecnie króluje lamperie w salonie, ale te obecne projekty nie przypominają tych z dawnych lat. Poza kamieniem używa się innych materiałów, a czasami łączy barwne powierzchnie, żeby uatrakcyjnić wystrój np. eleganckiego apartamentu. Taka lamperia bardziej nowoczesna to także element dekoracji, który może całkowicie odmienić klimat pomieszczenia, np. w połączeniu z pięknymi obrazami lub fototapetą, dzieląc ścianę na kilka barwnych płaszczyzn.
W pokoju dziecięcym, lamperia na ścianie to sprytne rozwiązanie. Także pod kątem utrzymania czystości, może to być kamień, który ma kolory ciepłe, miłe i sprawi, że pielęgnacja ściany będzie niezwykle prosta. Kto miał już (lub ma obecnie) małe dzieci, wie, jak to bywa z tymi palcowanymi i porysowanymi ścianami pokrytymi zwykłą farbą, czy tapetą i czym jest, to uciążliwe malowanie, co kilka lat.
Nowoczesna lamperia na klatce schodowej zaprojektowana w białym kamieniu potrafi optycznie powiększyć i rozjaśnić takie mniej miłe przejście, co dla odwiedzających będzie z pewnością atutem. Obecne lamperie w korytarzu są pożądanym elementem małej architektury, oczywiście chodzi zarówno o jego piękno, jak i praktyczny aspekt (czystość i pielęgnacja).
Jaką rolę pełnią cokoły kamienne?
Cokoły kamienne pełnią rolę ochrony ściany, czy elewacji. Są takę niewątpliwie ozdobą.
Jakie jest zastosowanie cokołu przypodłogowego?
Cokół przypodłogowy to rozwiązanie stosowane przy podbudowie domu. Taki cokoły z kamienia np. granitu będzie chronił dom przed wodą, zabrudzeniami i uszkodzeniami, które spowodować mogą czynniki zewnętrzne i człowiek.
Z jakich materiałów naturalnych można wykonać cokół kamienny?
Cokół wokół domu taki powyżej 20 cm wysokości będzie spełniał dobrze funkcję ochronną, najczęściej używa się do jego stworzenia wapieni, piaskowców i granitów. Taki cokół wokół budynku to niezwykle profesjonalne rozwiązanie na wiele lat, nie tylko dodatkowe, ponadczasowe zabezpieczenie, ale i oryginalność. Cokół granitowy jest bardzo trwały, będzie najmocniej chronił dom, a jego montaż na schodach stwarza także korzystne wrażenia wizualne dla gości. Jest to tzw. cokół przy schodach, który często nazywany cokolikiem możne być zastosowany wewnątrz domu np. w przypadku schodów prowadzącym na piętro. Cokół z kamienia naturalnego w każdym wydaniu np. cokół na elewacji domu, to szereg korzyści i warto taką inwestycję przemyśleć niezależnie od tego czy planujemy cokół elewacyjny na zewnątrz, czy cokół w ścianie w domu lub mieszkaniu.