2023-06-06

Wyspa kuchenna z kamiennym blatem – cena i korzyści

 

W przypadku większych kuchni lub tych połączonych z salonem istnieje szereg rozwiązań, które czynią dane wnętrze zarówno bardziej atrakcyjne wizualnie, jak i wpłyną na poprawę ergonomii. Wyspa w kuchni to szereg zalet, które poniżej przybliżymy. Ważna jest też ich wielkość i sposób wykonania.

 

Skąd wzięły się wyspy kuchenne?

Uważany z jednego z najwybitniejszych architektów Frank Lloyd Wright jest uważany za pomysłodawcę takiego rozwiązania. Co jest dość zaskakujące, to nie Europejczycy wpadli na ten jakże trafiony pomysł dla wielbicieli gotowanie w większej grupie osób. Obecnie architekci, także Ci, z którymi współpracujemy, stosują, to funkcjonalne rozwiązanie w wielu przypadkach biorąc pod uwagę wygodę i poczucie estetyki lokatorów.

Z czego powinny być kuchenne wyspy?

Decydując  się na blat do wyspy kuchennej, to najczęściej z reguły stajemy przed wyborem: drewno czy kamień. Tutaj blaty granitowe i blaty marmurowe są rozwiązaniami klasy premium. Drewo i płyty meblowe bywają montowane, ale tutaj zdecydowanie pewniejsze są blaty do wysp z kamienia. W przypadku, gdy wyspa jest miejscem, gdzie dużo się dzieje, a nie stanowi wyłącznie ładnego dodatku do wnętrza, ta z kamienia będzie posiadała wiele korzyści.
Zdarza nam się także wykorzystywać do wysp, kwarcytowe blaty kuchenne lub te z konglomeratu

Oczywiście pod blatem drewno sprawdzi się jak najbardziej do stworzenia szafek, schowków czy innych praktycznych przestrzeni.

Jakie korzyści otrzymamy, decydując się na kamienne wyspy kuchenne?

W przypadku decyzji na TAK i adaptacji wyspy z blatem kuchennym z kamienia do naszego domu lub mieszkania dostaniemy szereg korzyści, z których część może nie wydać się oczywista od razu. Są to m.in.:
    • granitowy blat we wyspie kuchennej, to zmiana wizualna i dodatkowa efekty estetyczne, która są także inspiracją dla gości
    • możliwość wspólnego gotowania z domownikami lub przyjaciółmi, lub rodziną – potocznie nazywa się powstanie takiego klimatu „sercem domu”
    • dodatkowe miejsce na schowanie różnych produktów czy urządzeń
    • przedłużony blat roboczy, który daje wiele możliwości na zajęcia związane nie tylko z gotowaniem
    • w przypadku większych wysp blat z kamienia można połączyć z kamiennym zlewem i zyskujemy wygodne miejsce do mycia rąk oraz naczyń i sztućców, które nie nadają się do zmywarek
    • w przypadku połączonej kuchni z salonem w formie open space

Jakiej wielkości powinna być funkcjonalna wyspa do kuchni?

Ile kosztuje blat kamienny do wyspy kuchennej?

Od 500 zł za metr kwadratowy do 2000 zł, ale są i droższe kamienie, trudniejsze do sprowadzenia. Rzadsze w naturze.


Poniżej autorskie kamienne wyspy do kuchni wykonane przez kamieniarstwo Jaskiniowiec.

 

wyspy kuchenne z kamienia

Na zdjęciu kamienne blaty kuchenne i wyspa z granitu antykowanego Nero Assoluto. Montaż odbył się w Żywcu.

 

kamienne blaty kuchenne
Powyżej wykonana w Jeleśniej (blisko Żywca) jasna wyspa kuchenna z kwarcytu Vega.

 

wyspa granitowa

Fotografia przedstawia wyjątkowe blaty kuchenne wykonane po łuku  i kuchenną wyspę granitową. Materiał to Galaxy Star. Realizacja odbyła się w Mazańcowicach blisko Bielska-Białej.

 

kwarcytowa wyspa kuchenna
Tutaj widzimy kwarcytową wyspę kuchenną wykonaną z materiału Crystal Absolute White ze zlewem podwieszanym i płytą zintegrowaną, dopasowaną pod kolorystykę blatu. Montaż odbył się w Bielsku-Białej.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu w sprawie zamówień blatów kuchennych z kamienia i na kamienne wyspy+48 514 950 720 lub biuro@jaskiniowiec.pl.