2023-06-06
Wyspa kuchenna z kamiennym blatem – cena i korzyści
W przypadku większych kuchni lub tych połączonych z salonem istnieje szereg rozwiązań, które czynią dane wnętrze zarówno bardziej atrakcyjne wizualnie, jak i wpłyną na poprawę ergonomii. Wyspa w kuchni to szereg zalet, które poniżej przybliżymy. Ważna jest też ich wielkość i sposób wykonania.
Skąd wzięły się wyspy kuchenne?
Uważany z jednego z najwybitniejszych architektów Frank Lloyd Wright jest uważany za pomysłodawcę takiego rozwiązania. Co jest dość zaskakujące, to nie Europejczycy wpadli na ten jakże trafiony pomysł dla wielbicieli gotowanie w większej grupie osób. Obecnie architekci, także Ci, z którymi współpracujemy, stosują, to funkcjonalne rozwiązanie w wielu przypadkach biorąc pod uwagę wygodę i poczucie estetyki lokatorów.
Z czego powinny być kuchenne wyspy?
Decydując się na blat do wyspy kuchennej, to najczęściej z reguły stajemy przed wyborem: drewno czy kamień. Tutaj blaty granitowe i blaty marmurowe są rozwiązaniami klasy premium. Drewo i płyty meblowe bywają montowane, ale tutaj zdecydowanie pewniejsze są blaty do wysp z kamienia. W przypadku, gdy wyspa jest miejscem, gdzie dużo się dzieje, a nie stanowi wyłącznie ładnego dodatku do wnętrza, ta z kamienia będzie posiadała wiele korzyści.
Zdarza nam się także wykorzystywać do wysp, kwarcytowe blaty kuchenne lub te z konglomeratu
Oczywiście pod blatem drewno sprawdzi się jak najbardziej do stworzenia szafek, schowków czy innych praktycznych przestrzeni.
Jakie korzyści otrzymamy, decydując się na kamienne wyspy kuchenne?
W przypadku decyzji na TAK i adaptacji wyspy z blatem kuchennym z kamienia do naszego domu lub mieszkania dostaniemy szereg korzyści, z których część może nie wydać się oczywista od razu. Są to m.in.:
• granitowy blat we wyspie kuchennej, to zmiana wizualna i dodatkowa efekty estetyczne, która są także inspiracją dla gości
• możliwość wspólnego gotowania z domownikami lub przyjaciółmi, lub rodziną – potocznie nazywa się powstanie takiego klimatu „sercem domu”
• dodatkowe miejsce na schowanie różnych produktów czy urządzeń
• przedłużony blat roboczy, który daje wiele możliwości na zajęcia związane nie tylko z gotowaniem
• w przypadku większych wysp blat z kamienia można połączyć z kamiennym zlewem i zyskujemy wygodne miejsce do mycia rąk oraz naczyń i sztućców, które nie nadają się do zmywarek
• w przypadku połączonej kuchni z salonem w formie open space
Jakiej wielkości powinna być funkcjonalna wyspa do kuchni?
Ile kosztuje blat kamienny do wyspy kuchennej?
Od 500 zł za metr kwadratowy do 2000 zł, ale są i droższe kamienie, trudniejsze do sprowadzenia. Rzadsze w naturze.
Poniżej autorskie kamienne wyspy do kuchni wykonane przez kamieniarstwo Jaskiniowiec.
Na zdjęciu kamienne blaty kuchenne i wyspa z granitu antykowanego Nero Assoluto. Montaż odbył się w Żywcu.
Powyżej wykonana w Jeleśniej (blisko Żywca) jasna wyspa kuchenna z kwarcytu Vega.
Fotografia przedstawia wyjątkowe blaty kuchenne wykonane po łuku i kuchenną wyspę granitową. Materiał to Galaxy Star. Realizacja odbyła się w Mazańcowicach blisko Bielska-Białej.
Tutaj widzimy kwarcytową wyspę kuchenną wykonaną z materiału Crystal Absolute White ze zlewem podwieszanym i płytą zintegrowaną, dopasowaną pod kolorystykę blatu. Montaż odbył się w Bielsku-Białej.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu w sprawie zamówień blatów kuchennych z kamienia i na kamienne wyspy: +48 514 950 720 lub biuro@jaskiniowiec.pl.